لاکرا چیست؟

لاکرا چیست؟

 

لاکرا یا اسپندیکس  پارچه با قابلیت بی نظیر کشانی می باشد که معمولا در تولید لباس های زنانه کاربرد دارد ، این پارچه از الیاف مصنوعی تولید شده که بسیار بادوام تر از لاستیک طبیعی می باشد و مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل محیطی دارد.

الیاف لاکرا برای اولین بار در سال ۱۹۵۸ توسط شیمیدان آمریکایی جوزف لرزد کشف و اختراع شد و بعدها وارد صنعت نساجی شد و از آن در تولید انواع پارچه ها استفاده کردند.
اسپندیکس در لغت به معنی گسترش یابنده است و علت این نامگذاری قابلیت کشی بودن بسیار بالای این پارچه است به طوری که تا پنج برابر اندازه واقعی خود کش می آید و هیچ آسیبی به بافت پارچه وارد نمی شود، به همین علت از این الیاف در صنعت پارچه برای تولید انواع لباس ها استفاده می کنند چرا که به هر اندازه که کش بیاید دوباره به حالت اولیه خود بازمی گردد.

 

حتی اگر این پارچه را با آب بسیار گرم شستشو دهید و آویز کنید پس از خشک شدن خواهید دید که هیچ تغییری در سایز و اندازه و بافت آن ایجاد نشده است.

 

انواع لباس هایی که در تولید آنها از لاکرا استفاده می شود عبارتند از:

 

انواع پوشاک و لباس های ورزشی مانند لباس کشتی گیران، کمربند، دستکش، انواع جوراب، ساق پوش، باندهای کشی مخصوص ارتوپدی، لباس های قایقرانی، شلوار جین چسبان، شلوار اسکی، زیر شلواری، مایو مناسب برای حمام کردن، شلوار تنگ و بسیاری کاربردهای دیگر.

لاکرا برای تولید انواع لباس معمولا با پنبه یا پلی استر ترکیب می شود و یک پارچه با بافت بسیار مقاوم تولید می شود.

.

خواص پارچه تریکو پنبه لاکرا

 

همانگونه که در گذشته عنوان کردم پنبه به دلیل طبیعی بودن، در داخل الیاف آن منفذ هایی یا منافذی وجود دارد که هوا می تواند در آن رفت و آمد کند.

 

این امر باعث خروج گرما از بدن و ایجاد عایق حرارتی در بافت پارچه می شود، پس گرمای محیط در فصلهای گرم سال وارد لباس نمی شود و یا در فصول سرد سال، سرمای محیط از لباس عبور نمی کند، پس در نتیجه انسان احساس سرما نمیکند.

 

این رفت و آمد هوا در بافت آن باعث جلوگیری از بوی بد عرق بدن می شود و این امر باعث حس خوشایندی به انسان در هنگام استفاده را می دهد.

 

ولی یک عیبی که می توان یه آن اشاره ای داشت دوام کم و کشی نبودن این نوع الیاف است.

 

 

 

این دو الیاف

  • پنبه
  • لاکرا

سازگاری خوبی با هم دارند و می توان گفت که باکیفیت ترین پارچه تریکو را به وجود آورده است.

پارچه لاکرا کش

پارچه لاکرا

.

چگونه پارچه تریکو پنبه لاکرا باکیفیت را تشخیص دهیم؟

 

برای این منظور می توان به نوع تولید نخهای به کار رفته در آن دقت کرد.

باید در هنگام خرید از فروشنده سوال کرد، که یکی از این موارد، نوع نخ به کار رفته در پارچه است

 

نخ اپن
شانه شده سوپر
شانه شده رینگ

.

که مشهورترین آنها

.

.

است که بی کیفیت ترین آن نخ اپن است

البته معمولا برای لباس زیر مورد استفاده قرار گیرد.

به دلیل اینکه نخ پنبه اپن در آن به کار رفته و از بقیه نخها بسیار ارزانتر است، به همین خاطر پارچه ای با قیمت پایین به دست می آید.

برای لباس زیر که باید پنبه داشته باشد و هم ارزان باشد، گزینه خوبی است.

کارایی و استفاده:

 

نخ لاکرا یا اسپاندکس در پروسه تولید پارچه همانند نخ های دیگر به پارچه اضافه می شود که پارچه ی تولید شده اصطلاحا پارچه لاکرا نیز نامیده می شود اما دلایل  فراوانی برای افزودن نخ لاکرا به پارچه وجود دارد :

 

  • قابلیت الاستیکی بودن لاکرا باعث می گردد تا سایز لباس پس از شست و استفاده ، تغییر نکرده و به شکل اولیه ی خود باز گردد ( بر خلاف پارچه های پنبه که دارای تغییر سایز و فرم می باشند )

 

  • نخ ویسکوز خالص ، به تنهایی دارای استحکام بسیار پایینی می باشند  و به تنهایی قابل بافت نیستند . با استفاده از لاکرا  به آن استحکام می بخشند.

 

  •  لاکرا در پوشاکی همچون جوراب و دستکش ، جایگاه آن ها ثابت میکند .

 

  • به لباس حالت تحرک پذیری بالایی می دهد که در پوشاک ورزشی و ایروبیک ، بسیار مفید است .

 

  • از حالت کششی و استرج آن در مد استفاده کرده و لباس های جذابی را پدید می آورند
دیدگاه‌ها ۰

*
*